Nagyon bejöhet Orbán Viktor legújabb terve – új időszámítás veheti kezdetét
A nehéz esztendők után idén új erőre kaphat a magyar gazdaság, és az életszínvonal ismét dinamikusan emelkedhet.
A bevándorlás gazdasági előnyeiről írt bestseller könyvet Bryan Caplan amerikai közgazdász, a nyitott határokat propagáló művet azonban Orbán Balázs sci-finek, a Menedék – Migránsokat Segítő Egyesület igazgatója pedig elméletinek, messianisztikusnak nevezte. Hármas vitát rendeztek kedd este a budapesti Tranzit Kávéházban.
Bryan Caplan és szerzőtársa, Zach Weinersmith két évvel ezelőtt megjelent bestseller könyve idén nyáron magyarul is megjelent „Szabad a pálya – Vajon mit mond a tudomány a bevándorlásról?” címmel – ebben a szerzők főleg gazdasági szempontok alapján veszik végig a bevándorlási törvények lazításával kapcsolatos félelmeket, és
a migráció, a határok megnyitása gazdasági növekedést és életszínvonal-emelkedést eredményez. A kötet a szerzők szerint tudományos igényességgel, statisztikai és népszámlálási adatok felhasználásával íródott, Bryan Caplan – akit a budapesti, Vörös Szabolcs által moderált kerekasztal-beszélgetésbe videokonferencián kapcsoltak be – azonban hozzátette: a meggyőzés szándékával, éppen ezért közérthető nyelven írta meg könyvét.
Elsőként a rendezők (aHang és Szabad a pálya) által opponensként meghívott Orbán Balázs reagálhatott a könyv állításaira, aki olvasmányos, elgondolkodtató, de
„Ha komolyan vennénk, amit ír, akkor komoly károkat okoznánk az országnak. A szerző ajánlásait így nem fogadhatjuk meg” – fogalmazott az államtitkár, aki nemrég a miniszterelnöknek dolgozó politikai igazgató lett. Orbán Balázs szerint Caplan gondolatai homlokegyenest ellentétesek a magyar kormány migrációs álláspontjával.
Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója
Kováts András nem volt ennyire elutasító: a könyv szerinte nem egy társadalompolitikai programnak íródott, ezért nem kell attól tartani, hogy a benne foglalt ötletek programként realizálódnak valamikor a közeljövőben. A Menedék – Migránsokat Segítő Egyesület igazgatója egyetértett a szerző azonban meglátásával, hogy a migráció teljes elutasítása hibás felfogás, hiszen a bevándorlásnak vannak pozitív hozadékai; ugyanakkor Caplan migráció-felfogását – miszerint az egy autonóm döntés, az egyén dönti el, hova utazik és mit tesz –
A George Mason Egyetem közgazdaságtan-professzora reagálásában erősnek találta az államtitkár sci-fi jelzőjét, emlékeztetve a magyar politikust, hogy a nyitott határok elve Magyarország számára is valóság, EU-tagállamként a területén is érvényes a szabad mozgás, a szabad munkavállalás elve. „Akik jönnek, produktív emberek, gazdagítják a befogadó gazdaságot” – tette hozzá az amerikai közgazdász.
Orbán válaszában felhívta a figyelmet: éppen ezen szabadság, a belső szabad mozgás joga került veszélybe azzal, az EU elvesztette a kontrollt saját külső határai felett, az EU külső határainak védelme ma nem biztosított. A Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára utalt is, hogy minden országban a kormánynak kell eldöntenie, ki jöhet be, és ki nem, és ez ügyben
ha van munkavállalási célú tartózkodási engedélye valakinek, akkor rendben, de ha nincs, akkor illegális módon nem lehet az országban tartózkodni. „Az illegális bevándorlással szemben zéró tolerancia van” – jelentette ki Orbán, hozzátéve, hogy a jelenlegi nemzetközi jogi szabályozás idejétmúlt, nehezen meghatározható, ki számít menekültnek, és ki csupán gazdasági bevándorló.
Kováts András, a Menedék – Migránsokat Segítő Egyesület igazgatója
Bryan Caplan szerint
– „ilyen veszély nincs, ezek túlzott félelmek” – mondta az amerikai vendég. Úgy vélte, sokan panaszkodnak a migrációval kapcsolatban, de a valóság az, hogy a régi és a bevándorló lakosok együtt élnek egymás mellett, a valóság elviselhető. A migránsok egy szegényebb államból érkeznek, ezért keményebben dolgoznak, nagyobb profitot termelnek a befogadó állam számára.
A bevándorlók, vagyis az olcsóbb munkaerő megjelenés lefelé viszi a fizetéseket, a migránsnegyedekké váló városrészekben leesnek a lakásárak, ezért a helyi lakosok nem feltétlenül lelkesednek a migrációért – cáfolt Orbán Balázs, aki szerint
tömeges befogadásuk pedig nem térül meg gazdaságilag, a szociális ellátórendszert terhelik. Az államtitkár úgy látja, a migráció a másik oldaláról nézve sem hasznos: „a „brain drain nem pozitív jelenség, hiszen a tehetséges állampolgárok elhagyják a hazájukat, hogy máshol gyarapítsák a GDP-t” – fogalmazott.
Kováts András sem találta meggyőzőnek a könyv azon állítását, miszerint a bevándorlás feltétlenül gazdasági fejlődést stimulál. Mint mondta, saját tapasztalatából azt látja, hogy hibás ezt a kérdést a gazdaság kereslet-kínálati összefüggései szerint értelmezni, mert sok esetben nincs is kínálat: a bevándorlók többsége nem tud mit ajánlani, sokuknak nincsenek terveik.
Az aHang és Szabad a pálya által rendezett bevándorlás-ügyi vita a budapesti Tranzit Kávéházban
Caplan véleménye szerint nincs baj a bevándorlók munkaerőpiaci elhelyezkedésével, mert „a szabad piac törvényei jól működnek”, a vállalkozók megoldják, megtalálják a munkaerőpiacon azokat, akiket tudnak használni munkavállalóként. Úgy vélte, a bevándorlás liberalizációjától azért tartanak sokan, mert
„Ez a könyv egy provokáció” – summázta véleményét Orbán Balázs, aki szerint az amerikai professzor a kontextus tágításának szándékával szándékosan egy szélsőséges liberális álláspontot fogalmazott meg, amikor azt állította: minél nagyobb a bevándorlási szabadság, annál nagyobb lesz a jólét. Az államtitkár felhívta a figyelmet, hogy különböző bevándorlási modellek vannak, különböző adottságú országok vannak, ezért a probléma összetett.
A Menedék igazgatója rákontrázott erre:
Kováts egy elgondolkodtató ellentmondással szembesítette az államtitkárt: a bevándorlásellenes politikai kommunikáció mellett 2015 és 2020 között nyolcszorosára nőtt a külföldi munkavállalók száma, „Magyarország tehát bevándorló ország”.
Orbán Balázs válaszában leszögezte: 230 ezer külföldi dolgozik Magyarországon, ez uniós arányban kis szám, és ők mind legálisan dolgoznak itt. „Amikor százezrek próbálnak illegálisan betörni az országba, az a probléma” – tette hozzá. Vannak instabil régiók, amelyek népességmegtartó képessége gyenge, így tízmilliók kelhetnek útra stabil államokat keresve, ilyen célpont az európai kontinens –
„egyértelműen, erősen kell kommunikálni, hogy félreérthetetlen legyen” – magyarázta a miniszterelnök politikai igazgatója.
Kováts András kérdésére, hogy miként lehet az, hogy 2020-ban, miközben a járvány miatt magyarok tízezrével vesztették el az állásukat, 32 ezer új munkavállalási engedélyt adott ki az állam külföldieknek, Orbán azt válaszolta: a kormány stratégiája, hogy az ágazati segítségnyújtás mellett élénkítse a beruházásokat is, a fő cél a munkahelyteremtés, az állam pedig nem szól bele, ha külföldiek legális munkavállalási célú tartózkodási engedélyt kapnak a hatóságoktól. A Menedék igazgatója egyetértően konstatálta, hogy ezek szerint a kormány gazdasági célokból valamilyen módon megengedhetőnek tartja a legális bevándorlást.
A teljes vita itt tekinthető meg videón
fotó: Ficsor Márton